Przedstawiam wam przepis 2w1 na owocowe masło do ciała (bez fazy wodnej) oraz zrobiony z niego malinowy peeling do ciała. Konsystencja masełka jest piankowa, puszysta, lekka, dość lejąca – idealna jako balsam do opakowania np. z pompką. Jeśli wolisz jednak bardziej zwartą konsystencję, lub są upały to zastąp część (np. połowę) masła awokado masłem shea lub dodaj ok. 5-15% wosku pszczelego (kosztem masła z awokado). Masełko łagodzi, nawilża, wygładza i ujędrnia skórę. Szczegółowy opis właściwości składników masła znajduje się na końcu wpisu.
Receptura na owocowe masło do ciała (200g):
- olej z nasion truskawek (1,7%) – 3,4g
- olej z pestek malin (6,7%) – 13,4g
- olej z pestek śliwki (16,5%) – 33g
- olej z pestek moreli (10,1%) – 20,2g
- masło z mango (13,3%) – 26,6g
- masło z awokado (51,7% – 103,4g
- olejki eteryczne: kilkanaście kropli: ekstrakt CO2 z rozmarynu, mięta, geranium, paczula, pieprzowy.
- opcjonalnie – do połowy masła dodaj łyżeczkę glinki fioletowej
Używam tylko nierafinowanych maseł i olei, ponieważ nie zostały one poddane dodatkowemu oczyszczaniu – a zatem zachowały swój naturalny kolor, zapach jak i substancje czynne – takie jak wolne kwasy tłuszczowe i witaminy. Składniki kremu możesz kupić w sklepie z surowcami kosmetycznymi np. Ecospa czy ZróbSobieKrem.
Najpierw zagotuj wodę w czajniku i wyparz wszystkie przedmioty których będziesz używać – czyli: ze 2 łyżki stołowe, słoiczki na gotowy wyrób, końcówkę miksera/blendera, której użyjesz oraz szklaną zlewkę/porcelanową miseczkę. Odstaw przedmioty do wyschnięcia.
Odważ wszystkie składniki w wyparzonej suchej misce/zlewce. Jeśli masło mango jest twarde to przygotuj kąpiel wodną czyli – zagotuj wodę i wlej ją do innej, większej, plastikowej miski lub garnka. Wstaw do gorącej kąpieli miseczkę/zlewkę ze składnikami i mieszaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników/masła z mango. Wstaw roztopioną mieszankę do zamrażalnika na około 20 minut, następnie zmiksuj na puszysty krem. Jeśli masło z mango jest miękkie (bez grudek) możesz od razu zmiksować wszystkie składniki.
Do połowy masełka dodałam łyżeczkę glinki fioletowej aby zabarwić masło na różowo. Przekładając gotowe masło do docelowego pojemnika można wykonać fantazyjne dwukolorowe wzory – świetny pomysł jeśli masełko wykonywane jest na prezent.
W składzie masełka znajdują się oleje i sporo masła awokado, co sprawia że ubite masło po pewnym czasie na półce traci puszystość, część olejów się oddziela w taki sposób że na wierzchu jest pianka a pod spodem (na dnie opakowania) płynne oleje. Aby tego uniknąć regularnie mieszaj/miksuj krem aby cały czas był puszysty, lub przechowuj w lodówce lub po prostu zastąp część masła z awokado masłem shea (lub woskiem pszczelim).
Lubię masełka z dużą ilością masła z awokado – są niezwykle miękkie i puszyste, jak widać mają jednak minusy w postaci skłonności do oddzielania się olejów.
Z porcji masła która nie zmieściła mi się w docelowym pojemniku zrobiłam lekko różowy peeling do ciała. Dodałam odrobinę fioletowej glinki oraz 16g peelingu z nasion malin. Peeling z nasion malin jest delikatniejszy od cukrowego.
Masło z awokado – mocno nawilża i natłuszcza skórę, uzupełnia barierę lipidową. Jest bardziej miękkie od masła shea. Świetne do nadawania smarowności, miękkości masełkom bez fazy wodnej. Kolor białawy, zapach neutralny, nie wyczuwalny w kremach.
Masło z mango – w wersji nierafnowanej trudno dostępne. Ma działanie łagodzące, nawilżające, wygładzające, ujędrniające, ochronne, przeciwdziała wysuszania skóry, powstawaniu zmarszczek, rozstępów. Ma skład zbliżony do masła kakaowego i jest dość twarde.
Olej z pestek śliwki – łatwo wnika w skórę, nie pozostawia tłustej warstwy, ma właściwości przeciw utleniające, nawilżające i ujędrniające. Do skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej. Zapach migdałowo-marcepanowy. Podgrzewać tylko do 70 stopni!
Olej z pestek moreli – łatwo wnika w skórę, nawilża, ujędrnia. Bogaty w witaminę A i E. Podgrzewać tylko do 70 stopni!
Olej z nasion malin – jest doskonałym przeciwutleniaczem, chroni przed utratą wody, posiada działanie przeciwzapalne, ujędrniające, uelastyczniające, redukuje zmarszczki i zwiększa trwałość innych olejów. Zawiera witaminę E i A. Przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, odmrożeń, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Olej posiada właściwości absorbowania promieniowania UV (na poziomie SPF 28 – 50 – tak jak czysty tlenek tytanu). Należy jednak pamiętać, że zastosowanie czystego olejku z pestek malin nie jest równoznaczne z zastosowaniem kremu o zbadanym SPF na poziomie 50, ochrona skóry przed promieniowaniem UV zależy od bardzo wielu czynników – np. od współczynnika absorpcji czy lepkości kosmetyku. Ze względu na wysoką zawartość kwasów nienasyconych zaleca się stosowanie w ilości 10-20%.
Olej z pestek truskawek – bogate źródło witamin, przeciwutleniaczy, działa nawilżająco, ściągająco, ochronnie, zmniejsza utratę wody przez skórę, idealny dla skóry suchej i dojrzałej.
Ekstrakt CO2 rozmarynowy – ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, dodawany do olejów przedłuża ich trwałość, może być zamiennikiem witaminy E. 0,05 – 0,4%.
Glinka Fioletowa (Kaolin) – delikatnie oczyszcza i wygładza skórę, pobudza krążenie, działa przeciwzapalnie. Polecana do cery normalnej, wrażliwej i suchej.