Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Gra Wyścig królików (Rabbit Rally) od Haba – pomysłowa gra dla dzieci

Gra Wyścig królików (Rabbit Rally) wydawnictwa Haba to fajna, pomysłowa gra dla dzieci o prostych zasadach. Gra uczy myślenia perspektywicznego, przewidywania i wyobraźni przestrzennej, a to wszystko w miłym dla oka wydaniu.

Co znajdziemy w pudełku: Gra składa się z 6 kolorowych kartoników kładek (różnej długości kładki/mostki), 5 drewnianych kamieni, 4 drewnianych króliczków, kolorowej kostki (kolory odpowiadające kolorom kładek), 3 drewnianych marchewek (trofea dla zwycięzców) oraz składanych kartonowych konstrukcji które symbolizują przeciwległe brzegi np. rzeki (start i meta).

rabbit rally haba

Zasady: Od nas zależy jak długa będzie gra, ponieważ to my decydujemy w jakiej odległości od siebie znajdzie się kafelek startowy oraz meta – czyli drugi brzeg rzeki, na którym rosną marchewki. W grę mogą grać 4 osoby, każdy wybiera swój kolor królika i staje na kafelku startowym (brzeg rzeki). Kolorowe kładki/mostki kładziemy w zasięgu graczy, na środku stołu. Najpierw rzucamy kostką. Kolor który wylosujemy wskazuje na kolor kładki jakiej możemy teraz użyć. Kładki mogą się opierać tylko o brzeg i kamień lub o dwa kamienie. Gra polega na umiejętnym rozstawianiu kamieni (o które następnie oprze się kładka) w takiej odległości aby móc skorzystać z wylosowanej kładki. Po rzucie kostką najpierw ustawiamy kamień – w takiej odległości jaka według nas jest odpowiednia (nie za krótka nie za długa) do wylosowanej długości kładki/mostka. Następnie dopiero w tym momencie bierzemy do ręki wylosowaną kładkę i opieramy ją o kamień i brzeg, lub o 2 kamienie (gdy jesteśmy na środku rzeki). Nie możemy już teraz przesuwać kamieni! W grze chodzi o umiejętne ocenianie odległości “na oko” a także układanie kamieni w taki sposób aby planowana trasa była najkrótsza (najlepiej w linii prostej między dwoma brzegami – kamienie innych graczy mogą to jednak utrudniać). Można grać asekuracyjnie albo ryzykować!

wyścig królików haba

Celem gry jest dotarcie (po kamieniach i kładkach) swoim króliczkiem do przeciwległego brzegu rzeki, na którym rosną marchewki.

Cała przestrzeń pomiędzy dwoma brzegami (startem i metą) to np. rzeka. Króliczki mogą się poruszać tylko po kamieniach i kładkach. Kamieni jest o 1 więcej niż króliczków/graczy ponieważ w trakcie przeprawy przez rzekę każdy z króliczków stoi na kamieniu, a jeden dodatkowy kamień jest “przechodni” – służy po kolei każdemu z graczy do przeprawy – rozstawienia kładki i przejścia po niej na następny kamień. Następnie wolny kamień z którego zszedł króliczek bierze kolejny gracz i używa go w ten sam sposób do przeprawy.

Gry planszowe można kupić w sklepach z planszówkami lub księgarniach internetowych, ja często kupuję gry planszowe TUTAJ – jest duży asortyment i w większości przypadków dobre ceny.

Jeśli podoba Ci się mój blog – możesz postawić mi wirtualną kawę;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply